نحوه بررسی اصالت محصولات سلامت محور

تاریخ نامه: 9 مهر 1401
شماره نامه:
مصرف اقلام خوراکی، آرایشی و بهداشتی سالم یکی از بزرگترین دغدغه های جامعه امروز است. با توجه به این که بخش زیادی از این کالاها از کشورهای دیگر وارد کشور ما می شود ، کنترل و نظارت سازمان های ذیربط از جمله سازمان غذا و دارو از محل تولید، حمل و نقل تا عرضه کالا بسیار حائز اهمیت است.  
آموزش  |   

یکی از راه های اطمینان از اصالت و سلامت این گونه کالاها وجود برچسب های اصالت بر روی کالا می باشد. بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو و با توجه به ابعاد بسیار پر مخاطره و گستره جانبی، مالی، اقتصادی، امنیتی و غیره، تجارت اقلام تقلبی به ویژه در حوزه فراورده های سلامت محور، طرح کنترل اصالت و رهگیری و ردیابی فراورده های سلامت طراحی شده است. طرح برچسب اصالت با هدف تشخیص کالای واقعی از کالای قاچاقروی محصولات سلامت محور با آرم سازمان غذا و دارو نصب شده است و خریداران محصولات سلامت محور باید اصالت کالا را از طریق این برچسب با استفاده از سامانه مدیریت و نظارت بر محصولات سلامت محور استعلام کنند. در صورت استعلام برچسب اعلام شده، همه اطلاعات نشان دهنده اصالت یک محصول مانند نام کالا، تاریخ تولید، انقضا، نام تولیدکننده ، واردکننده و اصل یا تقلبی بودن محصول مشخص خواهد شد.

جهت کنترل اصالت فراورده های سلامت محور ، پس از کنترل برچسب از توجه به مخدوش و پاره نبودن آن ، باید به دقت قسمت قابل خراش را خراشید تا عدد ۱۶ رقمی کد اصالت که زیربرچسب قرار دارد، نمایان شود.مردم می توانند سلامت و اصالت فراورده های سلامت محور را از طریق روش های مختلف ذیل استعلام کنند:

۱. کنترل اصالت از طریق پیام کوتاه:  
در روش پیام کوتاه یا همان (SMS) ، باید کد ۱۶ رقمی را با تلفن همراه به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ ارسال کرد سپس پیام مربوط به کنترل اصالت فراورده به تلفن همراه ارسال می شود.

۲.کنترل اصالت از طریق سایت:
برای کنترل اصالت فراورده از طریق سایت اینترنتی سامانه غذا و دارو به نشانی www.ttac.ir می توان اقدام کرد و پس از مراجعت به این سایت باید روی لینک استعلام کد رهگیری کلیک کرده و کد اصالت ۱۶ رقمی یا UID مورد نظر را به طور کامل و با دقت وارد کرد.آن گاه پیام مربوط به کنترل اصالت فراورده قابل رویت است.

۳.کنترل اصالت با استفاده از نرم افزار موبایل :
​با استفاده از نرم افزاری که برای موبایل طراحی شده(دانلود از سایت اینترنتی سامانه غذا و دارو) نیز می توان به اصالت فراورده و کاتالوگ الکترونیکی دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی - دارویی، فراورده های طبیعی، گیاهی و سنتی،مکمل های غذایی - دارویی،محصولات آرایشی و بهداشتی، فراورده های غذایی و سایر فراورده های سلامت محور دست یافت./کلمات کلیدی:
بررسی.اصالت.محصولات.سلامت.محور    

تاریخ بروز رسانی:   9 مهر 1401

تعداد بازدید:   ۴۹
     
 

موارد مرتبط


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >