داروهای گیاهی حتما با تجویز پزشک خریداری و مصرف شود

تاریخ نامه: 1 امرداد 1397
شماره نامه:
کارشناس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو با تاکید بر عدم مصرف خودسرانه داروهای گیاهی گفت : داروهای گیاهی موجود در عطاری ها و دیگر مراکز عرضه به دلیل احتمال عوارض و مسمومیت ها باید حتما با تجویز و مشاوره پزشک تهیه و مصرف شود.  
آموزش  |   

کارشناس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو با تاکید بر عدم مصرف خودسرانه داروهای گیاهی گفت : داروهای گیاهی  موجود در عطاری ها و دیگر مراکز عرضه  به دلیل احتمال عوارض و مسمومیت ها باید حتما با تجویز و مشاوره پزشک تهیه و مصرف شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو و به نقل از دکتر سمیرا حیدری داروساز آن معاونت : تجویز داروهای گیاهی باید بر اساس خصوصیات فردی و شرایط بیمار اعم از طبع و مزاج ، سلامت تمامی دستگاه های بدن ، همزمانی با مصرف داروهای شیمیایی ، نوع رژیم غذایی  و غیره توسط پزشک صورت گیرد.

وی افزود : نکته ی مهم دیگری که وجود دارد علاوه بر نوع داروی تجویز شده مقدار و طول مدت مصرف هر نوع داروی گیاهی است که در هر فرد نسبت به افراد دیگر متفاوت است که حتما باید به این نکته توجه کرد ، در غیر اینصورت به جای بهبود بیماری  باعث آسیب نیز در فرد خواهد شد .

همچنین خاطرنشان کرد : از شایع ترین عوارض می توان به افزایش آنزیم های کبدی ، نارسایی های کبدی ، مشکلات کلیوی ، افت فشار خون ، افت قند خون ، حساسیت های پوستی و سمیّت تنفسی نیز اشاره کرد .

دکتر سمیرا حیدری تصریح کرد : در حال حاضر داروهای گیاهی از قبیل چاقی ، ‌لاغری، ‌ترک اعتیاد ، دیابت ، دمنوش ها و سایر دیگر داروهای گیاهی  در بازار بدون مجوز و تائیدیه سازمان غذا و دارو به فروش می رسد که مصرف کنندگان باید در خرید آن دقت لازم را داشته باشند .

وی در پایان تاکید کرد : گیاهان دارویی را نیز به توجه به راهنمای مصرف و دُز و بازه زمانی مناسب استفاده کنند و از مصرف خودسرانه و بدون مشورت با پزشک و یا داروساز خودداری نمایند.کلمات کلیدی:
دارو     .گیاهی.    

تاریخ بروز رسانی:   23 امرداد 1397

تعداد بازدید:   ۱۳
     
 

موارد مرتبط


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >